A folsav és a folát
A folsavat és a folátot gyakran egymás szinonímájaként emlegetik, azonban ez nem teljesen állja meg a helyét.
A folsav a B9-vitaminnak egy szintetikus formája, míg a folát az ételekben is megtalálható, természetes forma. Fontos különbséget tenni a kettő között: a folát egy biológiailag aktív forma, így a szervezet könnyebben és gyorsabban tudja hasznosítani, ellentétben a folsavval, amely egy inaktív forma, amelynek az átalakítása aktív foláttá időigényes. A folsav-folát átalakulás egy enzim segítségével képes megvalósulni, amely átalakulás során a hasznos vitamin forma jelentős része elveszik.
Európában a lakosság jelentős része (40-45%) azonban érintett az úgynevezett MTHFR génmutációban. Az MTHFR gén a folsav-folát átalakítását katalizáló enzim működését szabályozza. Az MTHFR mutáció következményeként az adott szervezet nem tudja hatékonyan átalakítani az inaktív vitamint aktív vitamin formává, így megnő a szív-, és érrendszeri megbetegedések esélye.
Ha a szervezetünkben minden rendben van, a folsav mintegy 50%-át tudjuk aktív, folát formává alakítani, a fennmaradó 50% a vérben kering. A vér megemelkedett folsavszintjének hatására megemelkedik a homocisztein szint is. A magas homocisztein szint károsíthatja az artériákat, gyulladásos folyamatokat indít el, ezáltal plakkok, lerakódások keletkeznek az ér belső felszínén, amely szűkíti az erek átmérőjét. Az érszűkület következében pedig kialakulnak a szív-, érrendszeri megbetegedések. A homocisztein szint minden szervezetben növekszik, ha fehérjét (pl. húst, hüvelyest, azaz metionin tartalmú aminosavat) fogyasztunk, így átalakítása és lebontása létszükséglet.
A folát fontos szerepet játszik a sejtek anyagcserefolyamataiban, az idegrendszer működésében, a DNS szintézisben, a sejtosztódási folyamatokban és a B12-vitaminnal együtt hozzájárul a sejtek oxigénellátásáért is felelős vörösvértestek képzéséhez. Gyermekvállalás előtt álló nők esetében alkalmazása javíthatja a petesejtek minőségét, támogathatja a peteérés folyamatát, várandósság alatt pedig csökkentheti a velőcsőzáródási rendellenesség, az alacsony születési súly, a növekedésbeli elmaradás és a koraszülés esélyét.
Közvetlenül várandósság előtt és várandósság alatt nehezebb teljesíteni a megfelelő folát bevitelt. Nőgyógyásszal egyeztetve, szükséges lehet minimum 400 mcg, de inkább 800-1000 mcg jó minőségű folát pótlása.
Milyen esetekben esszenciális a folát kiegészítés?
infarktuson átesetteknél,
mentális problémák,
tüdőproblémák,
gyenge immunrendszer esetén, illetve
hormonális és meddőségi problémáknál pl. sorozatos vetélések
nem megfelelően működő méregtelenítés esetén vagy
magas vérnyomásban szenvedő kismamáknál (mondhatni kötelező)
Gyógyszeres kezelés alatt állók számára különösen fontos a folát kiegészítés, mert egyes készítmények szintén hatással vannak a homocisztein szintre, így emelhetik a vérben a mennyiségét.
Miben előremutató a WTN terméke?
A WTN új folát cseppjében a fő hatóanyag L-5-MTHF (glükozamin folát só) formájában van jelen.
Cseppentő formában a nyálkahártyán keresztül gyorsabban és hatékonyabban szívódik fel a bélrendszerből, mint bármelyik kapszula. Felhasználóbarát – alkalmazása könnyebb, mint a régebbi WTN Folát krém formának.
A folát mellett, helyet kapott a termékben a B12-vitamin, metil-kobalamin formában. így támogatva a vörösvértest képzést és a korai agyi fejlődést.
Tartósítószer-mentes termék!
Fitomátrix formulával is kiegészítettük a cseppet! A citromhéj-, mangó-, guava-, és szent bazsalikom levél kivonat segítségével, természetes környezetet biztosíthatunk a vitamin számára.
Vegán termék!
Forrás: Wise Tree Naturals Kft.
tisztított víz, organikus glicerin, (6S)-5-metiltetrahidrofolát, guava gyümölcs kivonat, citromsav, mangó gyümölcs kivonat, citromhéj kivonat, szent bazsalikom levél kivonat, metil-kobalamin.
1. táblázat Aktív komponensek koncentrációja (WTN Folát komplex csepp).
Aktív komponens - 6 cseppben (1 adag) NRV%*
B9-vitamin (L-5-MTHF, glükózamin folát só) 1000 mcg 500 %
B12-vitamin (metil-kobalamin) 100 mcg 4000 %
*Felnőttek számára javasolt napi adag.
WTN Folát komplex csepp használati javaslat:
Ajánlott mennyiség: napi 6 csepp folyadék nyelv alá cseppentve, vagy egy pohár vízben elkeverve.
Lehetőség szerint az első főétkezés előtt fél órával, érzékeny emésztőrendszer esetén étkezéssel együtt.
Figyelmeztetés
Az étrend-kiegészítő fogyasztása nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, változatos, vegyes étrendet és az egészséges életmódot.
Az ajánlott napi mennyiséget ne lépd túl.
A készítményt tartsd gyermekektől elzárva, száraz, hűvös, sötét helyen.
Ha bármely termékösszetevőre allergiás, túlérzékeny vagy, ne használd a terméket!
Miért jobb a csepp forma, mint a kapszula?
Cseppentő formában a nyálkahártyán keresztül gyorsabban és hatékonyabban szívódik fel, mint kapszula formában a bélrendszerből.
Szeretném folyadékkal együtt bevenni, milyen folyadékba cseppenthetem?
A legjobb, ha vízbe csepegtetve, alaposan elkeverve fogyasztjuk el. Azonban nyelv alá cseppentve hatékonyabb lesz a felszívódása.
Szedhetem-e/használhatom-e folyamatosan a termékeket, vagy tartsak szünetet?
Minden termék esetében javasolt a kúraszerű alkalmazás.
A legtöbb esetben 2-3 hónapos használatot majd 1 hónap szünetet javaslunk, ha a kezelőorvos vagy természetgyógyász nem javasolta másképpen. Időnként fontos visszaellenőriztetni vérvizsgálattal, hogy jelenleg milyen a vitamin/hormon/ásványianyag, stb szintünk. Javasolt rendszeresen 3-4, de legkésőbb 6 havonta megnézetni az értékeket.
Amennyiben az eredmények azt mutatják, a kezelőorvosunk vagy természetgyógyászunk is azt javasolja és mi magunk is azt érezzük, hogy jól vagyunk, el lehet hagyni a termékeket.
Amennyiben azt látjuk és érezzük, hogy még van létjogosultsága a termékek használatának, mindenképpen folytassuk tovább.
Miből állítják elő az organikus glicerint a cseppentőkben?
A cseppentős termékeknél (Folát komplex csepp, B12 csepp és a cink csepp) az organikus glicerint repcéből és lenből állítják elő.